ankieta

Czy lubisz jeździć na wycieczki klasowe?

Pokaż wyniki

Wtorek, 2016-02-09

Imieniny:

Bernarda, Eryki
Logo BIP

Gazetki, plakaty, dekoracje

Jesteś tu: » Strona startowa » Samorząd Uczniowski » Gazetki, plakaty, dekoracje

W pierwszym semestrze 2009/2010 uczniowie zaangażowani w pracę Samorządu Uczniowskiego przygotowali ciekawe dekoracje, gazetki i rysunki.

SU ma swoją tablicę ogłoszeń w szkolnym korytarzu na I piętrze, a więc w miejscu dostępnym dla każdego. Różnorodne informacje, hasła i apele umieszczane są także na innych tablicach I i II piętra, w salach i na drzwiach wejściowych szkoły. Są one na bieżąco uzupełniane i tym samym „przyciągają oko” każdego ucznia.

 

SU pamięta o wszystkich świętach obchodzonych w naszym kraju i innych ważnych dniach związanych z tradycja narodową i rodzinną.

I tak w przypominano min. o Tygodniu Ekologii, Dniu Edukacji Narodowej, Święcie Niepodległości i o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Większość gazetek i dekoracji została utrwalona na zdjęciach.

 

Bardzo interesujące były prace związane z Tygodniem Ekologicznym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się hasła z cyklu „pomagamy bezdomnym zwierzętom” i gazetka o Św. Franciszku, na której umieszczony został słynny dekalog patrona ekologów. Uwagę zwracały wyraziste apele np. „Uwolnijmy zwierzęta od bólu i krzywdy” oraz „ nie przechodź obojętnie obok cierpiącego i porzuconego zwierzęcia” czy hasła ekologiczne :” Chcesz żyć – szanuj nas, wodę ,powietrze i las” i „Tylko ten kocha Ojczyznę – kto kocha przyrodę”.

 

W dniach ….. października na tablicach umieszczone były gazetki o książkach, które warto przeczytać właśnie w Dniach Ekologii (np. „Opowieści z Narnii” R.C. Lewis, „Lassie wróć” E. Knight czy „Tajemniczy ogród” F. Burnett).

Na jednej z gazetek „rozegrała się” dyskusja zatytułowana „Człowiek i przyroda – przyjaciele czy wrogowie?”, czyli na temat troski człowieka o swoje najbliższe środowisko naturalne.

 

W interesujący sposób autorzy gazetek zastanawiali się jak uczniowie szkoły podstawowej mogą zadbać o środowisko naturalne. Podano także przykłady niszczącej działalności przyrody (np. powodzie, susze, tornada),  ale i działalności człowieka, zarówno niszczącej , jak i chroniącej przyrodę.

 

Ciekawe dekoracje uczniowie wykonywali w związku z Dniem Edukacji, a więc dniem, który przypomina o utworzeniu w Rzeczypospolitej Polski Ministerstwa Oświaty KEN.

Na tablicach znalazły się nie tylko życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników Szkoły, ale także wiersze, cytaty, rysunki i humor szkolny.

Uczniowie z SU własnoręcznie wykonali kwiaty, które zostały wręczone podczas uroczystości.

 

 

Pojawiło się sporo informacji o początkach szkolnictwa i roli nauczycieli w historii. Na gazetkach ściennych ukazały się ważne cytaty i pouczające myśli, np.

 

„Nauczyciel to przyjaciel od najmłodszych lat,

prowadzi nas za rękę w dorosły świat”.

Książki to najlepsi twoi przyjaciele: nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.

 

A przykładem zabawnych, żartobliwych wierszyków może być ten z „Ogrodu szkolnych fraszek” J. Sikiryckiego:

 

„Dawniej chodził na wagary,

A dziś jest uczniem wzorowym.

Bowiem poszedł dnia pewnego

Prosto po rozum do głowy”.

 

Wszyscy uczniowie w Dniu Edukacji Narodowej, czyli 14 października, zostali włączeni do prac plastycznych i literackich pod wspólnym tytułem „Szkoła moich marzeń”.

 

Następna część dekoracji, plakatów, gazetek łączy się z pierwszymi dniami listopada, czyli czasem zadumy nad życiem i jego przemijaniem, a także refleksji, że tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. I w związku z tym w tych dniach, w których zapalamy znicze pamięci, na tablicach zawisły piękne czarno-białe fotografie. „Polskie cmentarze” i gazetka „Wiersze dla tych, którzy odeszli”. A uczniowie 5D przygotowali w swojej klasie nastrojową dekorację i w blasku świec (dzień był ponury) i przy muzyce F. Chopina recytowali wiersze – poetyckie wspomnienia o zmarłych.

 

Szacunek dla tradycji Święta Narodowego – 11 listopada – i wartości, o jakie walczyli nasi przodkowie – wyraziły prace poświęcone najpiękniejszych najpiękniejszym kartom polskiej historii i kultury. Powstały gazetki o Józefie Piłsudskim i innych bohaterach narodowych, patriotach, także o patronie naszej Szkoły – Janku Bytnarze „Rudym”. Szczególnie interesujące były teksty i rysunki – w obramowaniach konturu Polski – na gazetce ściennej zatytułowanej „Gdy myślę Ojczyzna…”. Uczniowie i ich rodzice mogli przeczytać wiersze patriotyczne (często pisane na obczyźnie), w których ujawniły się z wielką siłą uczucia miłości do ojczystego kraju.

Wszystkie prace wyrażały patriotyzm w sposób prosty i szczery: „Kocham swój kraj i jestem z tego dumny”.

 

Następne dekoracje i gazetki są pogodne, związane z tradycjami świątecznymi i uroczystościami rodzinnymi w naszych domach. Przygotowania do dyskoteki i wróżb andrzejkowych znalazły odzwierciedlenie w rysunkach i tekstach na tablicy SU. Można było przeczytać o przygotowaniach do wróżb, a także zobaczyć i pośmiać się z kawałów i dowcipów związanych z tradycją wieczoru 29 listopada.

Na głównej gazetce pojawił się: tekst „Andrzejkowe wróżby dla zakochanych” i quiz: „Czy wierzysz w magię i niepoznanie tajemnice?”.

 

Następne prace nawiązywały do postaci św. Mikołaja i do Świąt Bożego Narodzenia, a więc czasu obdarowywania bliskich prezentami i dobrym słowem.

Życząc wszystkim miłych i udanych świąt w rodzinnej atmosferze oraz spełnienia nadziei w Nowym Roku, Samorząd Uczniowski składał w podarunku wiersz:

 

„Bo oto wielki stał się cud,

A wszelkie zło się zaćmi,

Gdy się pojedna ziemski ród

I ludzie będą braćmi.

A owa gwiazda, co tak lśni

Na jasnych niebios progu,

Niech wróży wszystkim nowe dni

I szczęśliwego roku”.

 

Na tablicy SU zawisła także gazetka „Rok Polski” – z rysunkami i niezwykle ciekawym tekstem o każdym miesiącu w polskim kalendarzu.

Ponadto powstały dekoracje związane z dyskoteką karnawałową i apelami o przygotowanie ciekawego stroju.

 

Pierwszy semestr 2009/2010 zakończony został mocnym akordem – ukazały się interesujące prace poświęcone Fryderykowi Chopinowi. I przypomnienie, że rok 2010 to rok, w którym obchodzimy 200 rocznicę urodzin tego genialnego kompozytora, tak mocno związanego z mazowiecką ziemią.

 

Galerie

Opracowanie: szkolnastrona.pl

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2015"

Megamatma